Určitě se rádi dovíte, že Istanbul bojuje s infekcemi pomocí mobilní aplikace

Scroluj dolů

Istanbul bojuje s infekcemi přenášenými komáry pomocí mobilní aplikace

V Istanbulu se rozhodli bojovat s nebezpečnými infekcemi přenášenými komáry pomocí chytré aplikace, která monitoruje jejich výskyt po městě.

Istanbul bojuje s infekcemi přenášenými komáry pomocí mobilní aplikaceS pozorností celého světa upřenou na nákazu pandemie koronaviru je jednoduché zapomenout, že je mnoho dalších onemocnění, které ohrožují životy lidí po celém světě. Istanbul je jedním z měst, které jsou komáry přenášejícími infekce, nejvíce zasaženy a proto se jeden z městských orgánů rozhodl to řešit pomocí technologií.

Městský úřad v Istanbulu si nechal vyvinout aplikaci pro chytré telefony, která dokáže identifikovat různé druhy komárů ve městě a vytvářet aktuální mapu jejich výskytu. Shromážděné informace umožní úředníkům rychle uskutečňovat opatření pro zamezení nebo alespoň zpomalení jejich šíření. Překážkou ale je, že ne všichni rezidenti Istanbulu mají chytrý telefon s dostatečným rozlišením fotoaparátu, aby byl schopen zachytit malého komára, zejména ve zhoršených světelných podmínkách. Na druhou stranu, i méně kvalitní obrázky dokážou pomoci mapovat přítomnost komárů jako takových, což také přispívá ke zmírnění šíření infekce.

"V Istanbulu je asi 190 000 míst výskytu komárů a 80% z nich by neexistovalo, kdyby jim k tomu lidé nevytvářeli ideální podmínky."
Önder Yüksel Eryiğit, úředník z městského úřadu v Istanbulu

Vědci již varovali, že komáři infikovaní Zika a Západonilským virem si už z Istanbulu mohou dělat nový domov. Aby zabránili smrtícím následkům, musí jednat rychle a vyhnout se ztrátě kontroly. Proti ani jednomu z těchto virů neexistuje očkování.

Tato aplikace rozhodně není na středním východě první, která se podílí na řešení zdravotních rizik, a s jistotou můžeme říci, že nebude poslední. Například v počátečních stádiích epidemie koronaviru skupina šestnácti nadšenců z Turecka, vyvinula aplikaci sledující kontakty a okamžitě varující uživatele, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou.

Zpět na blog
Zpět na blog
November 26, 2022
Loading